Menu Zavřeno

Čo ponúka jarné obdobie

 Jarné obdobie nastupuje a my sa chceme tešiť zo slnečných lúčov, prebúdzajúceho sa života a čerstvých potravín. Čas na prečistenie organizmu od všetkého zlého, čo sa za zimu v nás uskladnilo. Predovšetkým pečeň a ľadviny potrebujú najviac pomôcť. Chodiť do lekárne, či kupovať si takzvané osvedčené kúry za veľa peňazí naozaj netreba! Tu sú riešenia , ktoré nám ponúka naša samotná matka Príroda.

kopřiva

ŽIHĽAVA

Keď sa povie slovo žihľava hneď predstavíme tú neznesiteľnú a pŕhlivú burinu, ktorá len zarastá záhradku a s ktorou máme toľko roboty, aby sme ju odtiaľ vytlačili. Veľa ľudí však ani netušia, aká je liečivá, keby to zistili pestovali by len žihľavu. Už v staroveku si žihľavu veľmi ctili. Málokto vie, o jej liečivých účinkoch. Liečivý je koreň, stonka i kvety.
Žihľava je bohatá na železo, ktoré je potrebné na tvorbu červených krviniek. Našťastie, na rozdiel od špenátu, má veľa vitamínu C, ktorý napomáha vstrebávanie železa

MEDVEDÍ CESNAK

Je to ďalší pomocník matky Prírody pri jarnej kúre odhlieňovania a prečisťovania.
Medvedí cesnak prečisťuje celé telo, odstraňuje choré a usadené látky, ozdravuje krv a vypudzuje, zneškodňuje jedovaté látky z tela. Je to prvá jarná rastlina, ktorú môžeme konzumovať. Rastie na vlhkých lúkach, bohatých na humus, v tienistých a lužných lesoch, pod krovinami a v listnatých a horských lesoch. Jeho silnú cesnakovú vôňu zacítime skôr, ako ho zbadáme. Má jasnozelené, kopijovité a lesklé listy, ktoré sú podobné konvalinke vyrastajúce priamo z podlhovastej cibule.
Medvedí cesnak má podobné vlastnosti ako cesnak kuchynský, len značne liečivejšie. Je preto vhodný najmä ako súčasť jarných kúr na prečistenie a lieči chronické kožné choroby.

květina

BREZA PREVISNUTÁ

Z liečebného hľadiska patrí breza medzi prastaré liečivé prostriedky. Starí Kelti jej prisudzovali čarovnú moc a mali taktiež vo zvyku zdobiť dom poctivých panien brezovým lístím. Používali ju na skrášľovanie i pri jarných očistných kúrach na prečistenie krvi. Brezové listy aktivujú látkovú výmenu a hospodárenie s tekutinami. Keď podporíme prirodzené odvodňovanie organizmu konzumáciou brezovej šťavy, môžeme urýchliť procesy zbavovania sa nahromadených škodlivín. Taká vnútorná očista sa samozrejme odrazí na zdraví a vzhľade pokožky.

4.3
07